مدگرایی؛ نمونه‌ای بارز از اسراف
58 بازدید
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

%d9%85%d8%af%da%af%d8%b1%d8%a7%db%8c%db%8c%d8%9b-%d9%86%d9%85%d9%88%d9%86%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d9%81

گروه سیاسی: امام جمعه رضوانشهر گفت: یکی از نمونه‌های بارز اسراف که از تأثیرات جامعه بر فرد می‌باشد، «مدگرایی»است، که باعث ترویج فرهنگ اسراف در جامعه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی حبیبی، امام جمعه رضوانشهر روز گذشته، 14 آذر در خطبه‌های نماز جمعه این شهر اسراف را یکی از گناهان کبیره دانست، اظهار کرد: بخش‌هایی از افراد جامعه مبتلای به آن هستند و به راحتی آن را انجام می‌هند و از کنارش رد می‌شوند و برایشان تفاوتی ندارد که این گناه در جامعه انجام وجود دارد.

وی با بیان اینکه در قرآن از مسلمانان خواسته شده به شدت از اسراف کردن پرهیز کنند، افزود: قرآن کریم اسرافکاران را برادران شیطان و اصحاب آتش می‌داند؛ اسراف باعث فقر می‌شود، زیرا چه بسا افرادی که به لحاظ مالی زندگی خوبی داشتند، اما به خاطر مصرف‌های بدون هدف و بیش از حد معمول فقیر شدند؛ اگر خدای نکرده اسراف فرهنگ حاکم بر افراد یک جامعه شد، فقر دامنگیر خانواده‌ها می‌شود، اقتصاد جامعه رشد نمی‌کند و اثرات مخرب آن جامعه را به تباهی و ورشکستگی می‌کشاند.

این کارشناس دینی به اقسام اسراف اشاره کرد و گفت: یکی از نمونه‌های بارز اسراف که از تأثیر فرد بر جامعه می‌باشد، «مدگرایی» است، که باعث ترویج فرهنگ اسراف در جامعه می‌شود، یعنی رفتار یک شخص می‌تواند عده‌ای از افراد جامعه را با خود همراه کند بدین‌گونه که پوشش و نوع رفتار و گفتار یک شخص خاص به خاطر موقعیت اجتماعی‌اش در جامعه فراگیر شود.

حجت‌الاسلام حبیبی اسراف در مال را یکی دیگر از اقسام اسراف دانست و تصریح کرد: بعضی در پوشیدن لباس اسراف می‌کنند و لباسی می‌پوشند که همه به او نگاه کنند، البته این افراد کمبود دارند؛ گاهی اسراف در قدرت و شهوت و... وجود دارد، اما در این میان بعضی‌ها نسبت به خودشان اسراف می‌کنند و عمرشان را بیهوده هدر می‌دهند.

امام جمعه رضوانشهر در خطبه دوم به 16 آذر، روز دانشجو اشاره و عنوان کرد: شان نزول این روز بر می‌گردد به سال 1332 که بعد از کودتای بیست‌وهشتم مرداد که رژیم پهلوی جو خفقانی در داخل کشور ایجاد کرده بود و نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا در همان زمان به ایران آمده بود و می‌خواستند خوی استکباری خودشان و مدیریت استکبار و استعمار را در داخل کشور ما مستحکم بکنند، اما  دانشجویان ما پیشرو شدند و آمدند و حرکت انقلابی انجام دادند تا آن فضای خفقان را از بین ببرند و به نیکسون اعتراض کردند و تظاهرات راه انداختند.

وی با اشاره به برخورد شدید رژیم پهلوی با دانشجویان معترض، خاطرنشان کرد: مهدی شریعت‌رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا از جمله دانشجویانی بودند که در این روز به شهادت رسیدند، 27 نفر دیگر دستگیر وعده زیادی مجروح شدند؛ خوی استکبارستیزی با وجود دانشجویان ما عجین است و این اولین حرکت ضد آمریکایی بودکه در کشور ما انجام شد.

حجت‌الاسلام حبیبی با بیان اینکه دانشجویان در مقابل مستکبرین عالم سر خم نخواهند کرد، متذکر شد: این یک افتخار برای دانشجویان ماست که اولین حرکات خودشان را با دادن شهید در مقابل مستکبرین عالم نشان دادند و در میدان‌های اصلی نظام اسلامی پیشرو بودند و محوریت داشتند؛ دانشجویان امروز نیز در عرصه‌های علمی از همین منش و روش استفاده کنند.

امام جمعه رضوانشهر با بیان اینکه دشمنان ما در عرصه اقتصاد و فرهنگ ورود کرده‌اند، یادآور شد: دشمنان تصمیم دارند از نظر اقتصادی و فرهنگی به ما ضربه بزنند؛ لذا دانشجویان ما باید ورود بکنند و با کارهای پژوهشی و تحقیقاتی و علمی با حرکت جهادی هم در عرصه اقتصاد و هم در عرصه فرهنگ نقش‌‌آفرینی داشته باشند.

وی به سالروز شهادت شهید محراب آیت‌الله دستغیب(ره) اشاره کرد و گفت: این شهید بزرگوار پیوند عجیبی با امام حسین(ع) و عاشورا داشته در شب عاشورا به دنیا آمده است؛ ایشان در مبارزه با رژیم طاغوت و پیروزی انقلاب همراه امام بود و نهایتا هم با شهادت از دنیا رفت.

حجت‌السالام حبیبی با اشاره به روز جهانی حقوق بشر در 19 آذر، خاطرنشان کرد: سازمان ملل شناسنامه و کارنامه قابل قبولی در دفاع از حقوق بشر ندارد، زیرا گاهی از رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی حمایت می‌کند، اما ملت مظلوم فلسطین را نادیده می‌گیرد؛ امروز مجهزترین تسلیحات از سوی مستکبرین در اختیار گروه تروریستی داعش قرار داده می‌شود و اهل سنت و شیعیان و گروه‌های دیگر کشور عراق را سر می‌برند، اما سازمان ملل با حقوق بشر برخورد گزینشی می‌کند.