اعتلای فرهنگی تنها در گرو قرآنی‌شدن علوم انسانی است
54 بازدید
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

گروه اجتماعی: امام جمعه رضوانشهر بر ضرورت تحقق تشکیل نهضت قرآنی‌سازی علوم انسانی تأکید کرد و گفت: اعتلای فرهنگی تنها در گرو قرآنی شدن علوم انسانی و بهره‌مندی از منابع قرآن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی حبیبی، امام جمعه رضوانشهر در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، با بیان اینکه قرآن مستحکم‌ترین مسیر برای هدایت انسان‌ها ترسیم و آداب زندگی شایسته را برای جوامع بشری ارائه کرده است، گفت: برای اینکه حوزه‌های علوم انسانی برای جامعه کارا و مفید باشند، می‌بایست به ریشه‌های قرآنی در این حوزه بپردازیم.

این کارشناس دینی در ادامه بر ضرورت تحقق تشکیل نهضت قرآنی‌سازی علوم انسانی تأکید کرد و گفت: اعتلای فرهنگی تنها در گرو قرآنی شدن علوم انسانی و بهره‌مندی از منابع قرآن است؛ لذا کارشناسان، پژوهشگران و اندیشمندان اسلامی باید به گنجینه‌های پنهان این کتاب آسمانی بپردازند تا مهجوریت قرآن را رفع و این فرهنگ در جامعه ساری و جاری شود.

امام جمعه رضوانشهر همچنین کتاب آسمانی قرآن را بستری مهم برای ارائه فرهنگ‌های ناب و جدید و اعتلای دیگر فرهنگ‌ها عنوان و اضافه کرد: فعالیت‌های قرآنی فرصتی مغتنم برای انتقال ارزش‌های انسان‌ساز و جامعه‌ساز است؛ در واقع بهره‌گیری از رهنمودهای این کتاب آسمانی موجب اعتلای فرهنگ بومی و ملی کشور خواهد بود.

تعمیق فرهنگ قرآنی با تربیت قرآنی

حجت‌الاسلام حبیبی با اشاره به نقش کتاب آسمانی قرآن در زندگی و رفتارهای اجتماعی، متذکر شد: عمیق‌ترین اثر این کتاب آسمانی در سرزمین ایران با تحقق انقلاب اسلامی صورت گرفت، زیرا در سایه قرآن ارزش‌های بزرگ اسلامی احیا گردید و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز بر پایه معارف قرآن تدوین شد.

وی با تأکید بر این مهم که ترویج و تعمیق قرآن و آموزه‌های قرآنی باید با هدف تربیت قرآنی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: فهم و شناخت قرآن و آموزه‌های قرآنی از ضرورت‌های تعمیق فرهنگ قرآنی است.

امام جمعه رضوانشهر با بیان اینکه پیش از پرداختن به مسئله تعمیق فرهنگ قرآنی باید موضوع تربیت قرآنی مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: مهم‌ترین اولویت در تعمیق فرهنگ قرآنی و ورود قرآن به حوزه‌های مختلف زندگی، تربیت قرآنی است، زیرا‌ اگر تربیت قرآنی تحقق یابد، تعمیق فرهنگ قرآنی خود به خود صورت می‌گیرد.

وی درخصوص مؤلفه‌های تعمیق فرهنگ قرآنی، یادآور شد: لازمه تعمیق فرهنگ قرآنی، قرائت صحیح و شناخت آن از ابعاد مختلف است که دربرگیرنده فهم، تعمق و تدبر در قرآن است؛ این موارد مقدمه‌ای است که در فرآیند شناخت قرآن به تربیت قرآنی برسیم.

حجت الاسلام حبیبی تأکید کرد: ‌یادگیری، ترویج و تعمیق قرآن و آموزه‌های قرآنی باید با هدف تربیت قرآنی صورت گیرد. اگر آحاد جامعه با قرآن انس بیشتری داشته باشند، قرآن شفای همه دردهای بشریت خواهد بود؛ لذا قرآن باید در همه عرصه‌های فردی و اجتماعی وارد شود و روزانه نقش خود را در هدایت‌گری جامعه، جهت‌گیری جامعه و در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و علوم انسانی نشان دهد.

قرآن تنها یک کتاب عبادی و اخلاقی نیست

وی با تأکید بر اینکه حضور قرآن در حوزه‌های مختلف زندگی قابلیت و ظرفیتی است که در قرآن وجود دارد، یادآور شد: قرآن تنها یک کتاب عبادی و اخلاقی نیست، بلکه قرآن کتاب جامعی است که از سوی خداوند به پیامبر(ص) به صورت تدریجی نازل شده و آیات و سوره‌های آن متضمن همه نیازهای بشر در هر عصر و هر زمانی است.

حجت‌الاسلام گفت:‌ اگر جامعه به‌ویژه قشر تحصیل کرده ما به پویایی که قرآن دارد و نقش مؤثری که در هر زمان و هرمکان ایفا می‌کند پی ببرد قرآن جایگاه خود را در میان جامعه باز کرده و تربیت قرآنی صورت می‌گیرد.

این کارشناس دینی با بیان اینکه‌ تبیین اهمیت ورود قرآن به زندگی روزانه و حوزه‌های مختلف آن، موجب ایجاد انگیزه در جامعه نسبت به مباحث قرآنی می‌شود، اضافه کرد: جامعه به این نتیجه خواهد رسید که قرآن امروز مورد نیاز آنها است و هر فردی که با قرآن مأنوس شود راه‌های زیادی به روی وی گشوده خواهد شد؛ در این صورت نهادهای متولی می‌توانند در یک حرکت جهادی در رابطه با آموزش قرآن، فرهنگ‌سازی یادگیری قرآن، انس، عمل و فهم به قرآن تلاش کنند.