سبک زندگی اسلامی با تن‌پروری و تنبلی در تضاد است
52 بازدید
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

  سبک زندگی اسلامی با تن‌پروری و تنبلی در تضاد است 

  در واقع همان طور که انبیا باعث رهایی بشر از سلطه طاغوت می شوند، کارگران نیز با کسب خود، خانواده و جامعه خویش را از ذلت پذیری در برابر بیگانگان نجات می‌دهند. 

سبک زندگی اسلامی با تن‌پروری و تنبلی در تضاد است

 امام جمعه رضوان‌شهر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به اهمیت کار و تلاش در اسلام، گفت: خداوند زمین و نعمت‌های مختلف آن را برای تامین معیشت و رسیدن انسان به رشد و کمال، تحت اختیار انسان قرار داد.

 وی در ادامه با بررسی جایگاه کار در سبک زندگی اسلامی، ابراز داشت: به فرموده امام رضا(ع)، کسی که برای آسایش خانواده اش به دنبال کار و فضل الهی می رود پاداش او از رزمندگان در راه خدا بیشتر است.

 حجت الاسلام هادی حبیبی با بیان اینکه نعمت ها در زندگی همیشه باید زمینه ساز سپاس گزاری به درگاه الهی باشند، افزود: انسان باید بداند که کار و درآمد، فضل و عنایت الهی است، نه زور و بازوی کارگر؛ و همین تفکر همیشه انسان رابه یاد خدا می‌اندازد.

 وی با اشاره به اینکه پیامبر(ص) فرمودند هر کس از زحمت خویش روزی خود را به دست آوردع در روز قیامت در صف پیامبران قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: در واقع همانطور که انبیا باعث رهایی بشر از سلطه طاغوت می شوند، کارگر نیز با کسب خود خانواده و جامعه خویش را از ذلت پذیری در برابر بیگانگان نجات می دهد.

 این کارشناس امور دینی با رد این تفکر که توجه و تلاش در  دنیا موجب از یاد رفتن مسائل معنوی و اخروی می شود، اضافه کرد: امام صادق (ع) نیز در حدیثی با کشیدن خط بطلان بر چنین دیدگاهی می فرمایند از ما نیست کسی که دنیایش را برای آخرت و یا آخرتش را برای دنیا فراموش و رها نماید.

 وی سبک زندگی اسلامی را به شدت با بی کاری و تن پروری در تضاد دانست و گفت: اسلام به همان اندازه که به کار و کارگر توجه دارد، افراد تنبل، بی‌کار و بی هدف را دشمنان خدا و معصومین و منحرف از خط اسلام می داند لذا در اسلام، انسان بی‌کار سخت مورد ملامت، سرزنش و تقبیح قرار گرفته است.

 حجت الاسلام حبیبی اضافه کرد: در حقیقت همانطور که کار و کارگری از شعائر اسلامی است، بیکاری و تن پروری از شعارهای شیطان به شمار می آید و لذا رسول خدا (ص) در این زمینه می فرمایند: کسی که بار زندگی خویش را به دوش دیگران بیندازد ملعون بوده و از رحمت خدا دور است.

 وی با اشاره به یکی از ریشه های گرایش برخی از اقشار جامعه به مواد افیونی مخدر، خاطرنشان کرد: فرد بیکار و تن پرور، همان گونه که در امور دنیوی از انجام وظیفه، سرباز می زند، نسبت به دین و آخرتش نیز کم اعتنا و یا بی اعتنا می باشد؛ از این رو ممکن است به مواد مخدر و کارهای خلاف گرایش پیدا کند .

امام جمعه شهرستان رضوانشهر با بیان این مطلب که اسلام نه فقط بیکاری را ممنوع می کند بلکه تعالیم مترقیش بی برنامگی و خواب فراوان را نیز برای مسلمان جایز نمی شمارد، اظهار کرد: امام جعفر صادق (ع) فرمود: زیاد خوابیدن دین و دنیا را نابود می سازد و خدا افرادی که بیشتر می خوابند و بیکار هستند را دشمن می  دارد.

 وی در ادامه تصریح کرد: همان گونه که پیشوایان معصوم ما در تمام ارزش های اسلامی و انسانی، اسوه و پیشگام هستند، همان طور نیز در کار و تلاش که از بالاترین ارزش های اسلامی به حساب می آید، سرآمد همگان هستند.