توبه حقیقی انسان سبب تبدیل سیئات به حسنات می شود
58 بازدید
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

ا

ا توبه حقیقی انسان سبب تبدیل سیئات به حسنات می شود ا

خبرگزاری شبستان: امام جمعه رضوانشهر با اشاره به صفات بخشندگی و توبه پذیری خداوند متعال، تصریح کرد: اگر کسی در زمان حیات دنیوی از گناهانش توبه حقیقی کند اعمال ناپسند وی بر شاهدان پوشیده و تبدیل به حسنه خواهد شد.

حجت الاسلام هادی حبییبی، امام جمعه رضوانشهر در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری شبستان از گیلان با اشاره به بحث شاهدان و گواهان در روز قیامت، گفت: گواهان روز قیامت گروه‌هایی هستند که چون در دنیا شاهد اعمال ما بودند در روز قیامت نیز بر اعمال ما شهادت می‌دهند.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین شاهد برای اعمال انسان وجود مقدس پروردگار متعال است، ادامه داد: متعدد بودن گواهان خود به خود این اثر تربیتی را در انسان می‌گذارد که انسان بیشتر از اعمال و افعال خویش مراقبت می‌کند.

امام جمعه رضوانشهر با اشاره به اینکه از ملائکه‌ای که ناظر اعمال انسان هستند و آنها را ثبت می‌کنند تحت عنوان کرام الکاتبین نام برده می‌شود، افزود: از این جهت به این ملائکه کرام الکاتبین گفته می‌شود که علاوه بر ثبت اعمال انسان، برای ما دعا نیز می‌کنند.

حجت الاسلام حبییبی با تصریح اینکه کرام‌الکاتبین در سحر مومن را برای نماز شب صدا می‌کنند، خاطرنشان کرد: حتی بعضی صدای فرشتگان را در سحر می‌شنوند چنانکه آیت الله العظمی بروجردی به بعضی فرموده بودند که در اوان طلبگی گاهی اوقات فرشته‌ها برای نماز شب ما را بیدار می‌کردند.

وی یکی دیگر از شاهدان اعمال انسان را "زمین" برشمرد و افزود: با اشاره به آیه "اذازلزلت الارض زلزالها...یومئذ تحدث اخبارها" زمین شعور دارد و اعمال ما را ثبت می‌کند و در روز قیامت زمین اسرار نهانش را آشکار می‌کند.

امام جمعه رضوانشهر با بیان اینکه "زمان" از دیگر شاهدان اعمال انسان محسوب می‌شود، گفت: امام صادق(ع)می‌فرماید: هیچ روزی برانسان نمی‌گذرد مگر اینکه آنروز برای انسان‌ها ندایی دارد که ای انسان، من یک روز نو و جدید هستم، از من استفاده کن و اعمال خیر و صالح انجام بده.

وی اعضاء و جوارح انسان را از دیگر شاهدان روز قیامت عنوان کرد و ادامه داد: خداوند در مورد مشرکین در قرآن می‌فرماید: "امروز که روز قیامت است بر دهانشان مهر می‌زنیم" اما در مورد اهل ایمان باید گفت که اعضا و جوارح مومنان علیه مومن شهادت نمی‌دهند.

حجت الاسلام حبییبی با بیان اینکه شاهد بعدی بر اعمال انسان در قیامت وجدان آدمی است، اظهار کرد: قرآن از دیگر شاهدان روز قیامت است که شهادت می‌دهد خدایا فلانی با من مانوس بود و یا اینکه فلانی مرا ترک کرد.

وی در پایان با اشاره به صفات بخشندگی و توبه پذیری خداوند متعال، تصریح کرد: اگر کسی در زمان حیات دنیوی از گناهان گذشته خودش توبه حقیقی کند، اعمال ناپسند وی بر شاهدان پوشانده شده و حتی این بدی‌ها به خوبی نیز تبدیل می‌شوند.